Na prvi nacionalni delavnici o mikroplastiki v virih pitne vode

Novice

7. 11. 2024

V četrtek, 7. novembra, sta slovenska partnerja v mednarodnem projektu MicroDrink, Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta in javno podjetje Kovod Postojna, d.o.o., v Ljubljani organizirala 1. nacionalno delavnico ‘Mikroplastika v virih pitne vode’.

Projekt MicroDrink zbira, vrednoti in širi obstoječe znanje o vzorčenju, analizi, zmanjševanju in ​​preprečevanju pojavljanja mikroplastike v okoljih z viri pitne vode ter razvija orodja za krepitev znanja oblikovalcev politik in odločevalcev ter zagotavljanje njihovega sodelovanja z izvajalci in znanstveno skupnostjo v porečju reke Donave. V projektu sodeluje 11 partnerskih institucij iz 8 držav Podonavske regije (Hrvaška, Nemčija, Avstrija, Slovenija, Madžarska, Češka, Bih in Srbija), ki se razvrščajo v raziskovalne in državne ustanove ter upravljavce javne oskrbe s pitno vodo. Slovenska projektna partnerja sta Univerza v Ljubljani, Naravoslovnotehniška fakulteta in podjetje Kovod Postojna, d.o.o.. Pridruženi strateški partnerji so Rižanski vodovod, Kraški vodovod in Komunala Ilirska Bistrica. Vodilni partner v projektu je Hrvaški geološki inštitut. Projekt se je začel izvajati z letom 2024 in bo trajal 30 mesecev. Vrednost celotnega projekta znaša 2.351.480,00 Eur, projekt je sofinanciran s strani Interreg Programme Danube region. Projekt je razdeljen na tri dele in sicer na razvoj baze znanja o mikroplastiki v virih pitne vode v Podonavju, pojav mikroplastike v vodnem okolju, ki se uporablja za oskrbo s pitno vodo, ter krepitev zmogljivosti za ravnanje z mikroplastiko v podjetjih za vodooskrbo (od vira do pipe).

Mikroplastika postaja zaskrbljujoče onesnaževalo, saj se jo vsako leto v okolje v Evropi sprosti med 75.000 – 300.000 ton. Dosedanje raziskave kažejo, da je mikroplastika prisotna vzdolž celotne Donave pri čemer je polimer polietilen najpogostejša komponenta, ki se uporablja v plastenkah in embalaži. Pojavljanje in škodljivi učinki mikroplastike v površinskih in podzemnih vodah, zlasti tistih, ki se uporabljajo za oskrbo s pitno vodo, so slabo raziskani. Pomanjkanje integriranega upravljanja mikroplastike v vodnem okolju je trenutno eden ključnih izzivov, s katerim se moramo soočiti. Potrebna so učinkovita orodja in politike za spremljanje in ublažitev onesnaževanja z mikroplastiko. Projekt MicroDrink želi zgraditi in okrepiti institucionalne, vodstvene in tehnične zmogljivosti strokovnjakov, odločevalcev in oblikovalcev politik ter izboljšati ozaveščenost javnosti o tem perečem okoljskem problemu.

 

Namen 1. nacionalne delavnice, ki je s svojo vsebino s strani udeležencev požela precej zanimanja,  je bil vključevanje vseh relevantnih deležnikov v Podonavju v razprave v zvezi s spremljanjem mikroplastike, kar bo pomagalo pri rasti njihovih kompetenc na tem področju in pri opolnomočenju deležnikov za izvajanje nove Direktive EU o pitni vodi 2020/2184.

Dogodek je združil strokovnjake s področja vodnih virov, okoljskega varstva in zdravja z namenom predstavitve najnovejših ugotovitev o pojavu mikroplastike in o možnostih za preprečevanje njenega širjenja. V okviru vsebinskega dela je bil udeležencem predstavljen projekt MicroDrink in slovensko pilotno območje, izvir Malni na Planinskem polju in njegovo zaledje, ter dosedanji rezultati projekta, ki se osredotoča na proučevanje mikroplastike v vodnih virih. Celovit pogled na problematiko in razpravo o možnih rešitvah je spodbudila panelna razprava. Predstavljena pa je bila tudi baza za zbiranje in deljenje informacij o mikroplastiki »Microdrink knowledge base«.

Sodelujoči na današnjem strokovnem dogodku so bili predstavniki Naravoslovnotehniške fakultete, prodekan dr. Andrej Šmuc, vodja projekta na Univerzi v Ljubljani dr. Mihael Brenčič, dr. Anja Torkar, mag. Mateja Jelovčan, mag. Ines Vidmar, vodja projekta v podjetju Kovod Postojna mag. Edi Šibenik in dr. Manca Kovač Viršek z Inštituta za vode Republike Slovenije.

 

Mikroplastika je novodobni izziv v našem okolju. Tovrstni dogodek in projekt MicroDrink spodbuja deležnike k sodelovanju, ozaveščanju in iskanju rešitev za preprečevanje nadaljnjega širjenja mikroplastike v okolju.  Cilj projekta Microdrink je namreč zagotoviti varnost pitne vode za vse. Rezultati projekta pa bodo dragocena osnova za oblikovanje učinkovitih ukrepov za zmanjšanje mikroplastike v pitni vodi. 

 

Sporočite nam svoje mnenje.
Imate vprašanje za nas?
Bi želeli sodelovati z nami?

Stopite v kontakt z nami