Proti povratni ventili

Zakaj pušča varnostni ventil pri grelniku vode (bojlerju)?

V preteklosti smo se v objekte vgrajevali vodomere, ki so dopuščali povratni tok vode. Tlak v interni napeljavi objekta se preko dneva spreminja (statični in dinamični tlak). To je pomenilo, da se je voda, ki je že bila v interni napeljavi, lahko vračala nazaj v javni vodovod.

Skladno s standardi in dobro prakso z letom 2025 bomo vgrajevali vodomere z vgrajenimi nepovratnimi loputami, ki onemogočajo povratni tok iz interne napeljave nazaj v javno vodovodno omrežje. S tem se:

  • preprečuje morebitno onesnaženje pitne vode v javnem vodovodnem sistemu preko interne napeljave,
  • zagotavlja točnost meritev porabljene vode v skladu z zakonodajo.

Z vgradnjo vodomera z nepovratno loputo, interna hišna vodovodna napeljava postane zaprt vodni krog.

 

Uporabniki, pri katerih interna napeljava ne omogoča kompenziranja raztezanja vode, imajo lahko zaradi tega težave. Pri segrevanju vode v grelniku vode (bojlerju) se ta razteza, posledično se zviša tlak v interni napeljavi. Dvig tlaka povzroči izliv vode na varnostnem ventilu, v primeru odsotnosti tega pa lahko pride tudi do okvare na interni napeljavi. V izogib puščanja varnostnega ventila oz. okvare na interni napeljavi je potrebna vgradnja ekspanzijske posode. Ekspanzijska posoda prevzame vse raztezke in tako omogoča, da se zaradi segrevanja vode tlak v sistemu zanemarljivo dvigne. 

 

Prostornina ekspanzijske posode naj bo 8 do 10 % prostornine grelnika vode (bojlerja).

 

Svetujemo, da se za ustrezno rešitev obrnete na monterja vodovodnih naprav, ki bo delo tudi pravilno izvedel.

 

Edina ustrezna rešitev, da se prepreči puščanje varnostnega ventila, je ustrezna prilagoditev interne vodovodne napeljave – torej vgradnja ekspanzijske (raztezne) posode, ki mora biti ustrezne dimenzije in pravilno napolnjena z zrakom.

Sporočite nam svoje mnenje.
Imate vprašanje za nas?
Bi želeli sodelovati z nami?

Stopite v kontakt z nami